Facebook Shop ile e-ticarete hazır mısınız?

Facebook online alışveriş platformu hizmetini başlattı. İşletmelerin direkt mağazalarını açarak Facebook ve Instagram kullanıcılarına satış yapacağı bir hizmet sunuyor.

Facebook Shop Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek ?

Öncelikle belirtmeliyiz ki hizmet ilk etapta ABD ile sınırlı. Türkiye’ye hizmetin geliş süreci firma tarafından belirtilmiş olmasa da en kısa sürede hizmete alınacağı öngörülüyor.

Peki Facebook, Facebook Shop e-ticaret platformu ile neler planlıyor ?

Zaten şuanda “Shop Now” butonu kullanarak kullanıcıları Facebook Marketplace aracılığı ile satış yapan firmalara yönlendiren Facabook, kullanıcı deneyimini daha kaliteli hale getirecek bir hizmet sunuyor. Firmalar ürünlerini veya hizmetlerini Facebook Shop üzerinden açacakları mağazaları üzerinden yönetebilecekler. Mağaza hem Facebook hem de Instagram’da ürünlerin veya hizmetlerin paylaşılmasını sağlarken aynı zamanda platformu terk etmeden kullanıcıya satın alma deneyimi sunacak. Yani kullanıcı Facebook veya Instagram gezintisi esnasında karşılaştığı hizmet veya ürünü direkt platform üzerinden satın alabilecek. Aynı zamanda Instagram Shop ile birlikte Instagram’a yeni bir “Shop” sekmesi eklenecek. Türkiye’de 38 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Instagram, sosyal paylaşım uygulaması olmasının yanında bir de e-ticaret uygulaması haline gelecek.

Alışveriş deneyimi yanında bir diğer kullanıcı dostu deneyim ise Facebook bünyesindeki WhatsApp, Messenger ya da Instagram mesajları aracılığıyla alışveriş süreci veya alışveriş sonrasında müşterinin her kanaldan firma ile iletişimde kalabilmesi.

Facebook Shop ile küçük ve orta ölçekli firmaların e-ticaret planlamaları baştan oluşturulacak gibi görünüyor. Hizmetin Türkiye’ye gelişiyle birlikte e-ticaret sitelerinin Facebook Shop entegrasyonları büyük rol oynayacak ve dijital pazarlama stratejileri yeni bir döneme girecek.

Kuzgun Ajans olarak biz bu yeni Sosyal Ticaret döneminde, Facebook e-ticaret platformunun entegrasyon süreci ve pazarlama stratejilerinizin optimizasyonunda yanınızdayız.